Nihad Filipović
ZLOČIN PROTIV POEZIJE
Ključem je tih junsko-julskih i augostovskih dana 1992, kružila, od krčme do krčme, prepričavala se i recitirala u pijanom glorificiranju zločina, jedna pjesma koju je, na tragu klasične srpske narodne tradicije pojanja i opjevavanja, sačinio anonimni narodni “umjetnik”. Bošnjaci, komšije, rođaci, a prije svega LJUDI, su u po bijela dana nestajali, ili su im u kuće ubacivane granate i različita eksplozivna sredstva, ispaljivane zolje i slično, ili bi im zločinci izravno upadali u kuće, mučili ih i ubijali ih na najsvirepiji i najprljavijoj mašti teško zamislive načine. Nezamisliv teror je harao gradom i cijelom opštinom. Na Velagičima se dogodio pokolj civilnog stanovništva; i u Biljanima i u Prhovu također. Sve su džamije dignute u zrak. Muslimanima je transparentno poručeno da su nepoželjni u Ključu i da imaju ići ili će biti ubijeni. Na zidu u centru grada kočeperi se poruka: “Turci napolje”; a sve to narodni pjesnik u narodnjačkom i nacionalističkom transu polira, rimuje i u kitice slaže. Ubiju čovjeka samo zato što se “krivo” zove, što je vrijednim radom stekao pa ima i imućan je, ima lijepog zelenog mercedesa i još svega i svačega; a onda se to opjeva kao junački čin.
Iako u pet zadnjih strofa ove poetske skalamerije, anonimni poeta pokušava napraviti odmak od opjevanog bestijalno-zločinačkog ludila, ova ruralna, narodnjačka, guslarska epska poema, samo može ostati upamćena kao himna zločinu i kao zločin protiv poezije, ma šta ko pod tim podrazumjevao. Ipak, hvala anonimnom autoru, jer ostavio nam je trag od ogromnog značaja za razumjevanje odnosa koji su vladali, tačnije harali Ključem te 1992. godine.
Pjesmu, bez naslova, objavljujem ovdje, onako kako je do mene dospjela, bez ikakvih intervencija, pravopisnih ili gramatičkih, pa ko ne zna neka se upozna, a svima na opomenu i pamćenje. Pjesma ide ovako:
Proljeće je devedeset druge godine
olistale krajiške planine
vjetar njiše olistale grane
rat se širi nikako da stane
Tuđmanove i Alijine snage
kolebljivci, narodni izrodi
navaljuju na Krajinu ljutu
a ne znaju na kakvom su putu
Krajišnici dokazani borci
i poznati za slobodu tvorci
obukli su maskirne boje
lijepo im uniforme stoje
Pripasali noževe i bombe
oko struka pojas od metaka
zaprtili mitraljeze svoje
kreću šumom nikog se ne boje
Gradom voze s puškom u ruci
pod zastavom za koju se bore
hrabri momci i Stevandić Rade
da slobodu Ključanima stvore
Ribničani osvetiše Duću
zelenima zapališe kuću
osvetiše Kecmanove rane
i pobiše po Krasuljama dušmane
Šeće gradom Radošević Mića
visok momak komandira Todorovića
na njemu su lanci od metaka
vratio se sa Kupreških bitaka
Teško onom ko Marčeti skrivi
bolje mu je da više ne živi
zgodan momak Drvarskog porjekla
specijalac ubija bez metka
Oj doktore crvenog ti krsta
izliječi ranjenog borca
ranila ga amorova strijela
Slobodanka, Marica i Jela
Dok se doktor po Kupresu šeće
ranjenima ništa biti neće
doktor liječii i previja rane
borci tuku Krajiške dušmane
Volaš priča na Radio Ključu
kako naši na bojištu tuku
kako naši vole se ko braća
dušmanima izdaja se vraća
Od Kupresa pa sve do Dervente
tuku naši Tuđmanove blente
tuku naši I Aljine budale
ruše pale njihove mahale
Vozi Ićo Dautova kola
a brata mu prebiše ko vola
mercedesu zelene ti boje
ljijepo ti trobojnice stoje
Šaran pije u Bajića kući
pa će onda dušmane potući
tuče Šaran sve što prije stigne
ni jedan se od zemlje ne digne
Mandić gleda iz crvene zgrade
zelene mu oči kao trava
ne vjeruje zelenim očima
šta se ovo u Ključu dešava
|
|
Oficiri, rezerva i vojska
shvatili su nema UNPROFORA
nema više lažnih pregovora
policija djelovati mora
Policija u špaliru stoji
Mićunović kao da ih broji
školska zgrada, fiskulturna sala
za zalikovce postala je mala
Svakog časa privede se grupa
okrivljene za Gradišku šupa
Popoviću pobrini se tamo
da se više ne vrate ovamo
Vozi Plavšić za Gradišku braću
kunu majku al kunu i ćaću
zaklinju se u velikog boga
zaklinju se u Omera svoga
Oj Omeru vidiš li u tami
muslimani ostaće ti sami
Tuđman samo jedan pravac ima
Herceg Bosna njemu će da štima
Po Ključu se priča od davnina
da Musliman ne mrzi Srbina
Srbi su im sve što treba dali
a za Srbe su izdaju spremali
Zaklinjem se u bogove svijeta
da ni jedna vjera mi ne smeta
samo pišem šta mi oči vide
za nedjela nek se drugi stide
Rezervista ubi koju vranu
i ponesi večeru dušmanu
za tebe je ispečena ovca
večeraćeš pečenje bez novca
Na Želinu trobojnica prava
propala je Titova država
stvorena je srpska Republika
čast i ponos svakog Krajišnika
Crnogorac na Lubici stoji
da kroz kanjon ne promakne koji
u kanjonu vijugava Sana
Srpska Bosna nećeš biti sama
Lupaju se radnje i kafane
svakog dana dosta ih osvane
opljačkane i sve razbijene
staklo nije čvrsto kao stijena
Ipak mi se tu ne sviđa nešto
što se nebi rat izveo vješto
što se nebi pobile budale
bez obzira sa koje su strane
Što se nebi pobili divljaciii
i po zemlji razni manijaci
što nam nebi zemlja procvetala
mnogo lijepa iako je mala
Zašto tući nevinog čovjeka
kad mu život teče kao Rijeka
naša zemlja i naše je carstvo
našto da nam caruje divljaštvo
Odavno smo boga ostavili
a kulturu pod noge stavili
vratimo se pravim vrijednostima
da nam narod bolju sreću ima |
Dakle, to je ta “poema” nastala za najvećeg terora nad Bošnjacima i Hrvatima grada Ključa. Naprijed je rečeno da je u vrijeme njenog nastanka izvršeno nekoliko masovnih zločina na teritoriji ključke opštine: Velagići, Prhovo, Biljani, ali i na desetine slučajeva terora i ubojstava pojedinaca; ljudima su jednostavno neselektivno domovi granatirani /npr. Pudin Han, kada su ubijene tri osobe: Esma Bečić, Hamdo Bečić i Refik Draganović/ ili su kupljeni iz svojih domova da se nikada više ne vrate /npr. Kemal Muratagić, braća Daut, Mujo, učitelj Omer iz Velečeva, Fuad Draganović… i mnogi drugi/. Za nekima se i danas traga, evo sedamnaest godina od kraja rata.
Prvi masovni zločin desio se u selu Prhovo, gdje sam ja bio izbjegao iz Ključa, pa taj isti dan kada će se dogoditi zločin, rano ujutro, izašao iz sela, da bi negdje oko tri sata toga dana, 1.6.1992. mene na Hajir Bašči uhapsili, a negdje u isto vrijeme u Prhovu, otpočinje zločinački pir masovnog ubijanja civila. Zapravo, bila su dva upada u Prhovo. Prvi upad se dogodio 30.5.1992, kasno poslije podne. To znam jer sam i sam tada bio u Prhovu. Bili su na vrijeme primjećeni kako prilaze selu, pa je većina mještana izbjegla u šumu. I ja zajedno sa njima. U selu je ostalo samo manji broj ljudi. Izgleda, pošto nije ostvaren cilj kod prvog upada, jer su mještani mahom izbjegli iz sela, negdje, neko, u nekom centru planiranja, u nekakvom štabu i slično, donosi odluku da se sutradan ponovo upadne u Prhovo. Tako i bi. Novi upad dogodio se 1.6.1992. Međutim, ovaj put su prvo osuli artiljerijsku paljbu na selo, a onda su upali maskirani, vojnici i civili i jedni i drugi naoružani do zuba. Pod granatama se ne bježi, pa su se ljudi sklonili u podrume i zaštićenije prostore po kućama. Tako se desilo da su ovaj put uhvatili puno više ljudi. Zatečenim i pohvatanim mještanima su naredili da se okupe ispred kuće Karanfila Osmanovića. Onda su prozvali četvoricu muškaraca i ubili ih na licu mjesta. Grupu od negdje oko tridesetak muškaraca su onda poveli pješice prema selu Peći. Na putu do Peći ubijeno ih je osamnaest. Sulejman Medanović je preživio put, ali je podlegao tokom noći od posljedica teškog batinjanja, a Senad Medanović se uspio zavući u jednu trnovitu šikaru neposredno uz selo. “Šarali su rafalnom paljbom, ali me ne zakači metak”, rekao mi je Senad poslije, u logoru na Manjači; jer i on je poslije, negdje u šumi, ne znam precizno kako se desilo, ali je zarobljen i nakon toga dospio je u logor na Manjaču…
Smatra se da je taj dan ubijeno najmanje trideset i tri osobe (33), plus pomenuti Sulejman kao trideset i četvrti. Kako je u Hagu, u postupku protiv Radosava Brđanina utvrđeno, radi se o slijedećim osobama:
Ćamil Medanović, Arif Medanović, Fatima Medanović, Ferida Medanović, Hadžira Medanović, Halili Medanović, Hasan Medanović, Midheta Medanović, Mujo Medanović, Safet Medanović, Šefik Medanović, Teufik Medanović, Hasim Hadžić, Hamdija Islamagić, Hilmo Jusić, Nedžad Jusić, Isak Mešić, Reuf Osmanović, Nisveta Brković, Amela Hadžić, Hajro Hadžić, Izet Hadžić, Azemina Jusić, Emira Jusić, Enisa Jusić, Nermin Jusić, Samira Jusić, Osman Jusić, Gane Mešić, Isma Mešić, Nasiha Okić, Karanfil Osmanović, Rufad Osmanović.
|
Identifikacija žrtava masovnog zločina u Biljanima i Velagićima
|
|
|
Istog dana, 1.6.1992, u večernjim satima, na Velagićima kod Ključa, desilo se novo masovno ubijanje civilnog stanovništva. Muškarcima, mještanima zaseoka Vojići, Nezići, Častovići, Hadžići i Hasići, naređeno je da dođu na Velagiće, kod stare osmogodišnje škole, gdje će im navodno biti izdata dozvola za kretanje. Kada su pozvani došli, njih stotinjak, rezervista Zoran Dvizac ih je popisao, a onda su zatvoreni u pomenutoj školskoj zgradi. Tu su ostali sve do pred ponoć, a onda su izvedeni i postrojeni ispred zgrade. Tada su dvojica vojnika otvorila na njih vatru iz automatskog oružija. Pucali su sve dok posljednja osoba nije pala; onda su metkom u glavu dokrajčivali one koji su još davali znake života. A zatim su nad leševima složno zapjevali. Samo jedan je uspio preživjeti: pao prije metka, pritajio se ispod leševa drugih, a onda, kad se kao smirilo, uspio se nekako iskobeljati ispod mrtvih i pobjeći u noć. Poslije je završio na Manjači i on mi je još gore, u povjerenju, ispričao detalje tog zločina. Bilo ga je strah da ga ne otkriju i likvidiraju kao svjedoka zločina, a ipak nije mogao oćutati, pa mi je rekao ovo što ja sada ovdje pišem i prenosim vama poštovani čitaoci… Te noći na Velagićima je ubijeno sedamdeset i sedam (77) osoba:
Eldin Bajrić, Fehim Bajrić, Husein Bajrić, Ibro Bajrić, Kasim Bajrić, Memo Bajrić, Mesud Bajrić, Muharem Bajrić, Mustafa Bajrić, Rifet Bajrić, Šefik Bajrić, Zikret Bajrić, Ramiz Aličić, Emsud Bečić, Refik Bečić, Šaban Bilajac, Tifo Bukvić, Đulaga Burzić, Elvedin Čarkić, Asim Čehić, Husein Čehić, Ilijas Čehić, Mirsad Čehić, Čabahudin Ćemal, Saif Ćemal, Almir Delić, Emir Delić, Fadil Delić, Karanfil Dervišević, Rešid Dervišević, Safet Dervišević, Adem Draganović, Džemal Draganović, Emsud Draganović, Esmin Draganović, Fadil Draganović, Fehret Draganović, … Draganović, Hamdija Draganović, Hilmo Draganović, Hilmo Draganović, Safet Draganović, Mesud Draganović, Nijaz Draganović, Ramiz Draganović, Rufat Draganović, Rufat Draganović, Husein Fazlić, Emir Gromilić, Sajim Halilović, Dževad Hotić, Ismet Jukić, Asim Keranović, Emir Keranović, Jasmin Keranović, Derviš Kujundžić, Adem Muheljić, Dedo Muheljić, Ibrahim Muratović, Nijaz Nedić, Atih Nezić, Husein Nezić, Islam Nezić,Rezah Nezić, Safet Nezić, Esad Zečević, Omer Zečević, Denis Zukić, Faik Zukić, Hamid Zukić, Hasan Zukić, šest neidentificiranih osoba.
Nakon Velagića, 10.7.1992. godine, slijedi novi bestijalni zločin nad nevinim civilnim bošnjačkim stanovništvom sela Biljani zaseoka Brkići, Džaferagići, Botonjići i Jakubovac. Specijalna srpska policija toga dana u dvije učionice lokalne škole zatvorila negdje do stotinu i pedeset osoba. Prisutne je prvo popisao Petar Mihić, a onda su počele prozivke muškaraca da izađu: prozovu pet imena, zatim se začuje rafalska paljba, a onda slijedi prozivka novih pet imena. Tako je toga dana ubijeno najmanje stotinu četrdeset i četiri osobe (144), sve muškarci:
Fikret Balagić, Ale Čajić, Adnan Čehić, Ahmo Čehić, Asim Čehić, Elvir Čehić, Erajim Čehič, Latif Čehić, Miralem Čehić, Nail Čehić, Nedžad Čehić, Rasim Čehić, Suad Čehić, Sulejman Čehić, Teufik Čehić, Almedin Šušnjar, Meho Šušnjar, Asim Alagić, Abid Avdić, Abid Avdić, Asim Avdić, Emsud Avdić, Fuad Avdić, Feriz Avdić, Habir Avdić, Hajrudin Avdić, Hakija Avdić, Muharem Avdić, Nail Avdić, Nijaz Avdić, Šefko Avdić, Smail Avdić, Besim Avdić, Smail Avdić, Enes Avdić, Ermin Avdić, Sead Avdić, Refik Avdić, Ibrahim Bajrić, Abid Balagić, Avdo Balagić, Vehbija Balagić, Aziz Botonjić, Čamil Botonjić, Džafer Botonjić, Ejub Botonjić, Fadil Botonjić, Feris Botonjić, Hamed Botonjić, Hamid Botonjić, Hikmet Botonjić, Hilmo Botonjić, Husein Botonjić, Muharem, Botonjić, Mujo Botonjić, Nijaz Botonjić, Nail Botonjić, Omer Botonjić, Ramiz Botonjić, Rifet Botonjić, Sabahudin Botronjić, Sabrija Botonjić, Sadik Botonjić, Sajim Botonjić, Suad Botonjić, Sulejman Botonjić, Vehbija, Zijad, Zuhdija, Mesud Crnalić, Ahmet Džaferagić, Almir Džaferagić, Hamdija Džaferagić, Mehmed Džaferagić, Safet Džaferagić, Vehbija Džaferagić, Aziz Dervišević, Husein Dervišević, Omer Dervišević, Asmir Domazet, Derviš Domazet, Fadil Domazet, Hamdija Domazet, Hamid Domazet, Mehmed Domazet, Rifet Domazet, Safet Domazet, Zijad Domazet, Fahrudin Domazet, Fuad Domazet, Hajrudin Domazet, Hamed Domazet, Islam Domazet, Meho Domazet, Nail Domazet, Abid Hodžić, Adil Hodžić, Derviš Hodžić, Osman Hodžić, Rufad Hodžić, Almir Jašarević, Bego Jašarević, Besim Jašarević, Enes Jašarević, Kemal Jašarević, Raif Jašarević, Sabit jašarević, Bećir Jašarević, Jasmin Kapidžić, Muharem Kuburaš, Nihad Kuburaš, Asim Mešanović, Asmir Mešanović, Muhamed Mešanović, Suad Mešanović, Zifad Mešanović, Asim Mujezinović, Emir Mujezinović, Hamdija Mujezinović, Ismet Mujezinović, Muharem Mujezinović, Nail Mujezinović, Osman Mujezinović, Samir Mulahmetović, Smajil Mulahmetović, Abid Omanović, Adil Omanović, Elkaz Omanović, Emid Omanović, Hilmo Omanović, Mustafa Omanović, Omer Omanović, Omer Omanović, Saudin Omanović, Džemal Omeragić, Salko Omeragić, Samir Pehadžić, Šerif Pehadžić, Fadil Subašić, Izedin Subašić, Hazim Zukanović, Husein Zukanović, Salim Zukanović, Smail Zukanović.
Šehidsko mezarje u Biljanima
|
|
|
Ispisujem i iščitavam gornja imena žrtava; neke sam i osobno poznavao. Mislim o njihovim posljednjim trenucima: šta su razmišljali suočeni sa neminovnom nasilnom smrću. Pa se onda u razmišljanju vraćam na gornju poemu anonimnog umjetnika. Trezven i razložan čovjek koji drži do elementarnog morala ili kako se u narodu kod nas kaže, čovjek koji “drži do obraza”, ne može a da se u nevjerici ne zapita: pa kakav je to mozak; ko je taj i ko su ti što su u stanju i ovakve zločine opjevavati kao junačko djelo i kao kazna “dušmanima” za nekakvu “izdaju”.
Znate zemljaci, često puta se kaže nije narod, krive su elite koje su zavele narod. I sam sam sklon takvom razmišljanju i mislim da je ono u osnovi tačno. Nepatvoreni narodni sentiment, elite u datoj povjesnoj situaciji radikaliziraju do uvođenja naroda u sukob. Prema Ajnštajnu, rat se sastoji u tome da se ljudi, mada jedni druge ne poznaju, međusobno ubijaju, na zapovjest ljudi koji se vrlo dobro poznaju, a uzajamno se ne ubijaju. Upravo to je obrazac po kojemu je vođen i “naš” rat. Cijenu su, kao i uvjek, platili narodni sinovi i kćeri, a elite su iz rata izašla bogatije nego su u njega ušle.
Ipak, neka me niko i ne pokušava uvjeriti kako se eto nije znalo. Od nacista i pogrom nad Jevrejima u Drugom svjetskom ratu, taj argument “ne pije vode”. Znalo se itekako se znalo. Konačno, ni prednja “poema” nije nastala iz have, nego se znalo, pa je iz tih elemenata saznanja i nastala gornja “junačka” narodna…
NASTAVLJA SE... POGLEDAJTE NASLOVE U DESNOJ TABELI
Web koncept i grafička obrada: Sulejman FILIPOVIĆ - CUNI
|

|
|
PRVI DIO
1. Uvodni dio
2. Prva ljubav
3. Huka luka Banjaluka
4. Ko nabije taj dobije
5. Srednjovjekovni     kraljevski grad Ključ
6. Ned'o Bog goreg
7. Ljuljajuće šesdesete
8. Mramor, kamen i     željezo
9. Ma ljudi, je li to     moguće
10. Profesorska posla
DRUGI DIO
11. Svodjenje računa
12. Eksplozija mržnje
13. Zločin protiv poezije
14. Ko o čemu, kurve o poštenju
|